Chocolatte
Ny logotyp och grafisk profil till choklad, te och kaffebutiken Chocolatte.
Tillbaka till Portfolio
Beskrivning: När Karlskronas trendigaste choklad, te och kaffebutik öppnade dörrarna var det Mustasch som hade fått förtroendet att skapa den grafiska profilen för logotyp, skyltning och övrigt butiksmaterial. Vid formgivningen utgick vi från en känsla av “den personliga butiken”. Typsnittet är en hybrid mellan det handgjorda och det klassiska antikva - både lekfullt och vuxet på en gång. Precis som de fina chockladpralinerna du hittar i butiken. Färgerna chockladbrunt och lattebeige staplas som blockchocklad. Staplarna som sedan kan varieras och alterneras som grafiska element. De ger hög igenkänning på de presentförpackningar eller påsar som butikens kunder bär med sig hem eller ger bort till vänner och bekanta.
Resultat: Chocolatte blev en omtyckt butik redan från första dagen och vann under sitt första år “Årets Rookie” i tävlingen Carls Krona. De har nu befäst sin plats på marknaden och har fått återkommande stamkunder.
Grafisk profil
Etiketter i två utformningar som på ett charmigt, och dessutom kostnadseffektivt, sätt profilerar allt ifrån kassar, te-påsar, presentkort, chokladaskar och konfektyrpåsar.
Grafisk profil
Skyltning inne i butiken.
Utomhus
Skylt ovanför entrén.
Utomhus
Fönsterdekoration.